Seo
Seo

SEO, dijital dünyanın kansız savaşı, en üst sıralarda olma mücadelesi, ekmek davası ve bu savaşın galibi olmak için her gün çektiğimiz çileler. Unutmayın bu mücadeleyi sadece en iyiler kazanır. Gizli sırlar, her gün değişen algoritmalar, bunları nasıl takip ederiz. Deneylerim deneyimlerim ve aldığım sonuçlar. A-B testleri (karşılaştırmalar), sonuçları ve daha neler neler. Diyorum ve bloğuma başlıyorum.

Seo Nedir?

SEO , arama motoru optimizasyonu teriminin İngilizce versiyonu search engine optimization teriminin kısaltılmış versiyonudur. O zaman biz SEO ya AMO dersek sorun olmaz.

Bu terimleri bilmeyen birinin bu siteye kazara gelmiş olabileceğini varsayarak bütün SEO ya da AMO üzerine yapılmış açıklamaların cümle yapılarını değiştirip burada açıklamak, kelime yoğunluğu yaratıp hit almak ve arama motorlarının sonuçlarında daha fazla kelimede sıralamalara girmek gibi şeyler yapmaya çalışmak yerine (Kendimi papağan gibi hissettim.)

Kaynak vereyim terimleri kaynaktan öğrenin. Biz neler yapacağımıza odaklanalım https://www.moradam.com/seo ve ya https://www.sempeak.com/seo adreslerinden gereken terimleri inceleyebilirsiniz. Sakın ha geri gelmeyi unutmayın anlatacaklarım çok.

Arama Motorlarında SEO ile Yükselmek

Çok zor olmamakla beraber çokça emek isteyen bir husustur Arama sonuçlarında SEO ile yükselmek hadi gelin günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google ın tarihçesine bakalım. Vakti zamanında iki arkadaş olan Larry Page ve Sergey Brin, bir araştırma projesi için başladıkları çalışmayı 15 Eylül 1997‘de etkinleştirdiler ve 4 Eylül 1998 Cuma Günü iyi denk getirmişler mübarekler Google şirketini resmen kurdular.

Google ın ilk çalışma mantığı web sitenize gelen geri bağlantıları saymak en çok bağlantı kimin ise onun sitesini en üst sıraya çıkarmaktı (İnterneti Çöpe Çevirdin be Google). Pagerank adını verdikleri bu sistemi her ne kadar gizleseler de hiçbir sır sonsuza kadar yaşamıyor. İşte O zaman ilk Seocu arkadaşlar da birer birer doğmaya başladı.

İlk Seo Uzmanlarının tek yaptığı bir iş vardı web sitesi yapıp backlink kasmak, hatta o zaman bu kardeşlerimizin SEO Uzmanı gibi bir sıfatı bile yoktu O dönem webmasterların dönemi idi şimdi webmaster kaldı mı acaba.

Kaldı kaldı korkmayın hükümetler özel koruma altına aldılar soyları tükenmesin diye. Şimdi devir wordpressmaster devri. Nerde Eski geocities den reklamsız hosting alıp içine html ile harikalar yaratan insanlar.

Şimdi algoritmalar çok değişti, ve her geçen gün de değişmekte hele birde yapay zekanın testleri sırasında değişen algoritmalar yok mu, bir ay backlink kimde ise onu sitesi sonraki ay en çok reklam verenin, sonradan yaptığımız bütün çalışmaları çöp eden yapay zekanın yeni özelliklerini test eden Google Sonuçlar hüsran olunca da yaptığı rollback ler.

Kesinlikle şaka yapmıyorum. Ortalama her 3 ayda bir mutlaka bir defa Google Rollback (Geriye Alma) yapıyor. Güler misin ağlar mısın arada yaptığın çalışmalara.

Nasıl SEO Yapmalıyız?

SEO dan önce hedef belirlemesi yapın. öncelikle bu web sitesinin amacı ne, ne için kurdunuz ona hizmet edin. Siz emeğinizi verin gerisi gelir. Bir defa sırf içerik oluşturmak için değil insanlar istediğini bulsun olmalı amaç. Seonun birinci altın kuralı web sitenize girdiğinizde amaca hizmet ediyorsa siz kazanmışsınızdır.

Örneğin serp takip kelimesinde birinci sırada çıkan site ya da Google sıra bulucu kelimesinde giriyorsunuz aradığınız kelimeyi seçiyorsunuz şehri, sonucu görüp çıkıyorsunuz.

Amaca hizmet eden siteniz olsun.

Zaten siz bir amaca hizmet ettikten sonra sizin sitenizin amacına ihtiyaç duyan insanlar siz siteniz ile uğraşırken sizin tanıtımızı istem dışı da olsa yaparlar. Aynı amaca hizmet duyan biri olduğunda sen amacına bu siteden ulaşırsın derler.

Web Sitemiz İle İlgilenelim

SEO da en temel hususlardan biri de web siteniz ile sürekli ilgilenmeniz gerekir. Eğer dinamik bir web sitemiz var ise ki %90 üzeri web siteleri şu anda dinamik web siteleridir.

Bizim web sitemizi ne kadar kullandığımız önemli bir faktördür. Bu ilgilenmek gerek içerik girmek gerek kullanıcı deneyimleri için kafa patlatmak ve verilen kararlar doğrultusunda web sitemizi her zaman en optimize şekilde tutmak. Yukarıda da söylediğim gibi SEO Algoritmaları her gün değişiyor ve web sitemizi sürekli SEO ya uygun tutmamız gerekir.

Ürettiğin ekmeği kendin yemiyorsan başkasının yemesini bekleme.

Osman KARS

Kendinize Sürekli Sorular Sorun ve Cevaplayın.

Projeniz benzersiz bir proje ise zaten rakibiniz yoktur, kullanıcı deneyimini en iyi düzeyde nasıl sağlarım şeklinde sorular ile benzersiz projenize sürekli değer katın.

Sadece yönetim panelinden değil kullanıcı panelinden ya da web ara yüzünden sürekli bir kullanıcı gözü ile web sitenizi inceleyin NE OLSA DAHA İYİ OLUR BU WEB SİTESİ? Sorusunu Sürekli her kullanıcı tarafından baktığında sorun ve cevaplar üretin.

Diyelim ki bir hizmet web sitesi yayına aldınız. Yine Kullanıcı gözünden bakarak, NEDEN RAKİPLERİMİN DEĞİL BENİM WEB SİTEME GELSİNLER? ya da BANA NASIL UŞALSINLAR? Bu tür soruları kendinize sormaktan çekinmeyin. Sorun Cevaplayın ve Her zaman Benzersiz olun… Varsın Başkaları Sizi Taklit Etsin.

Değişik Fikirler Üretin

Değişik fikirler üretmeye içeriklerinin Meta bölümünden başlayarak üretin. Seo da altın kuraldır. Kullanıcı sizin web sitenize ya da size ulaşması için ilk gördüğü şeyler meta taglar ve snippetler, dır.

Dikkati burada çekebilirseniz, Bir Sıfır rakiplerinizden önde başlarsınız. Mesela ben nakliye sitemde titlelara telefon numarası bıraktım. Günlük 10 Hit aldığımda gelen telefon 30 u geçiyor. Yani Google da nakliyeci arayan sadece telefon numarasını arıyor.

100 müşteriden ancak 20’si bunlar ne hizmet verir diye düşünüyor. Karşısındaki kişinin daha çok konuşması ses tonu güven sebebi o halde telefon numaramı müşterime ulaştırmam yeterli Benim SEOm Bu ve telefonun başında da güven verecek bir ses olmalı.

Çünkü Türkiye’de nakliyeci = nakliyeci bunun başka bir alternatifi yok. Altın varaklı site de yapsanız geleni güllerle de karşılasanız telefon ettiğinde insanlar size güven sağlar.

Hızlı Siteler Oluşturun.

Eski janjanlı yanarlı dönerli web sitelerinin yerini artık hız alıyor. Çünkü bir kullanıcı web sitesinden ne kadar hızlı tepti alırsa o web sitesinde kalma ihtimali de bir o kadar artıyor. Diğer yazılarımda da değindiğim CloudPanel den bahsetmiştik. bunun gibi optimize edilmiş sistemler ile ya da, Kendinizin optimize ettiği sistemler ile başlayın sitenizi hızlandırmaya.

Seo Hakkındaki Makalemizi Toplayacak Olursak

Seo Nedir?

SEO, dijital dünyanın kansız savaşı, en üst sıralarda olma mücadelesi, ekmek davası ve bu savaşın galibi olmak için her gün çektiğimiz çilelerin bütünüdür. Ayrıca İngilizce bir terim olan Search Engine Optimization ın kısaltması yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir.

Seo Neden Önemlidir?

Bir hizmet ya da ürün almak isteyen kişilerin ilk başvuru kaynağı Arama Motorlarıdır. Aradıkları ürün ya da hizmeti çıkan arama sonuçlarındaki web sitelerine giderek almaktadırlar. Seo bu arama sonuçlarında ilk sıralara gelme sanatıdır ve ne kadar sıralamanız yüksek ise ürünlerinize ve ya hizmetlerinize o kadar çok talep olur ve bir o kadar çok para kazanırsınız. Bu yüzden SEO çok önemlidir ve Sizi rakiplerinizden bir adım önde yapar.

Seo Nasıl Yapılır?

SEO sunucu optimizasyonundan başlayarak, kodlamaya, kodlamadan sonra User Experience yani kullanıcı deneyimine, dış bağlantılardan özgünlüğe ve özgün içeriğe kadar uzanan bir serüvendir. Seo nasıl yapılıra gelecek olursak bütün bu işlemlerin sırası ile uygulanması, ve ahenkle dans etmesi ile SEO yapılır.

Son değişiklik: Ağustos 23, 2021

Yazar

Yorumlar

Necati Öztürk 

Yaz hocam yaz, 500 TL’ye seo hizmeti verdiğini iddia eden dolandırıcıları yaz, bin liraya SEO eğitimi verdiğini sanan dolandırıcıları yaz… Link atmayı bilenin kendine “seo uzmanı” dediğini yaz… Yaz ki herkes öğrensin

    İsim vermeden yazdıklarımı tam okumadan, Facebookda ki postun altına yorum yazıp sonra yazıları sonuna kadar okuduktan sonra Facebook tan silenlerin bağlantılarına bakılınca zaten çıkıyor isimler… Onlara da Teşekkürler… Bu arada bu bloğumun ilk yorumcusu sizsiniz Teşekkür Ederim…

Halil ibrahim Er 

Takipteyim başarılar diliyorum.

    Teşekkürler Hocam, sizin gibi değerli bir isimden yorum almak büyük bir şeref. Konu şu anda boş toplamaya çalışıyorum en kısa sürede başlıklar halinde bu kategoride yayınlamaya başlayacağım. Henüz daha yol haritam tam olarak netleşmedi. Onu halleder etmez başlayacağım. Çok farklı olmak zorundayım ve bu kategori hata kabul etmez.

Hocam tebrikler çok yakından takip ediyorum sizi başarılı olacağınızdan eminim devamını bekliyoruz

Elinize sağlık güzel olmuş

şahane güzel olmuş

Seo hakkındaki bgilerinizi gruplardan takip ederek sitenize geldim. Benimsin diyen SEO hocaları elinize su dokemez. Değerli paylaşımlarınızı takipteyim.

    Teşekkür ederim Okan, Seo Hakkında bildiklerimi paylaşmaya karar verdim. Şu anda yol haritamı oluşturuyorum. çok yakında çok güzel içerikler burada olacak.

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.