CloudPanel.io
CloudPanel.io

CloudPanel.io Kurulumu İçin Gerekenler.

Öncelikle 1 Adet VDS Sunucu ihtiyacımız var. Bu sunucunun gereksinimleri ile başlayalım.

  • En Az 1 Core işlemci ya da daha fazlası
  • En Az 2 GB Ram ya da daha fazlası
  • Minimum 15 GB Disk Alanı .

Ben Kapteyan Hosting firmasından alacağım sunucu üzerinden göstereceğim.

Kapteyan.com.tr VDS Paketleri

Kendim şu anda SSD VDS I yani Aylık 39,99 TL olan paketi kullanıyorum fazlası ile de yetiyor. Şimdi sunucumuzu aldığımıza göre kuruluma geçelim.

İşletim Sistemi Kurma

Ben Kapteyandan aldığım giriş bilgileri ile, https://vmcloud.kapteyan.com.tr/ adresine giriş yapıyorum bu sizin sunucu aldığınız yere göre değişebilir.

Giriş yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekrandan önce işletim sistemimizi kuruyoruz. İşletim Sistemi Olarak CloudPanel in çalışması için Debian 10 64 Buster Kurmamız Gerek. Aşağıdaki resimlerde Göstermeye Çalıştım.

Bu ekrandan İşletim Sistemi Kur Diyoruz.
Sonrasında Debian 10 64 ü Seçiyoruz.

İşletim sistemini kurduktan sonra burası ile işimiz bitiyor. kurulum bittikten sonra IP Adresi Kullanıcı Adı ve Şifremizi Verecek… Bir Yere Not Etmeyi Unutmayın……

SSH ile CloudPaneli Kurmak

Şimdi işletim sistemimizi almış olduğumuz VDS e kurduk sıra bu işletim sisteminde çalıştırmamız gereken Cloudpaneli kurmaya geldi… SSH kullanabilmek için önce Putty uygulamasını indirmemiz gerekecek. Başka SSH protokolleri de kullanabilirsiniz tabi ki ama ben Putty kullandığım için ondan örnek vereceğim.

Putty ile SSH Giriş

Öncelikle SSH ile giriş yapalım. Putty uygulamasını açıp sunucumuzun IP adresini yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı çıkacak Accept diyoruz.

Ardından Çıkan ekrana Kullanıcı Adı Olarak Root sonra da gelen şifre yerine sunucu kurarken gelen ya da oluşturduğumuz şifreyi giriyoruz. Aşağudaki resimdeki gibi.

İşletim Sistemini Güncelleme

Öncelikle Kurmuş Olduğumuz Debian işletim sistemini güncellememiz gerekecek.

apt update && apt -y upgrade && apt -y install curl wget sudo

Komutu ile ilk olarak işletim sistemimizi güncelliyoruz. Sunucum kurulu olduğu için burada resim paylaşamadım.

CloudPanel.io Kurma

Sorunsuz Bir şekilde işletim sistemimizi güncelledikten sonra,

curl -sSL https://installer.cloudpanel.io/ce/v1/install.sh | sudo bash 

Komutunu kulanarak cloud panelin ortalama 2 dakilalık süren kurulumunu başlatıyoruz… Artık herşey Hazır…

CloudPanel Ara Yüzüne Giriş

Artık CloudPanel Ara Yüzüne Girebiliriz, https://SunucumuzunIPAdresi:8443 ile Sunucumuzun Yönetim Paneline Girebiliriz Artık.

En Çok Yapılan Hatalardan Biri Olarak IP adresinin Başına https:// koymazsanız girmez… şu anda sunucumuzda herhangi bir SSL sertifikası da olmadığı için il başta bu adres ile karşılaşacaksınız

Gelişmiş Yazan Yerden Sayfanın En Altında Bulunan SunucuIPAdresi sitesine ilerle (güvenli değil) yazan yere tıklayarak kontrol paneline girebilirsiniz…

Şimdiden Hayırlı Uğurlu Olsun…. Siz Biraz İnceleyip Kurcalarken bende Bundan Sonraki Yazımda CloudPanel e Domain Yönlendirme, WordPress Kurulumu SSL Sertifikası Ayarları Anlatan İçeriğimi Sizler için hazır hale getirmeye başlayayım.

Yok ama ben o kadar sabırlı değilim derseniz, https://www.cloudpanel.io/docs/cloudpanel-ce/introduction Adresinde hazırlanmış Mükemmel Dökümantasyonu da inceleyebilirsiniz.

Zamanınızı Ayırıp Web Sitemi Ziyaret Ettiğiniz İçin Teşekkürler. Bu Arada Unutmadan Buradaki bilgileri Paylaşmadan Önceki Bir Görüşmemi Paylaşmak İsterim. Sonuçta Emek Veren İnsanların Emeğini Paylaşmadan Önce Rızası Alınmalı. Sonra Birisi Yakalarsa Ben Ortak Çalışıyorum Bu Kişilerle Gibi Bahanelere Sığınmak İstemem.

stefan.wieczorek

Bu Konuşmanın öncesi ve sonrası var tabi. Onlar bizde kalsın mı? Kalsın

Stefan Bey e https://discord.CloudPanel.io Bağlantısından da ulaşabilir, müsademi sorgulayabilirsiniz…..

İmla Kurallarından Ötürü Çok Ama çoookk Özür Dilerimmm Beceremiyorum…

NOT: Buradan Yapacağınız Yorumların Hepsine Geri Dönüş Sağlayacağım. Teşekkür Ederim.

Son değişiklik: Haziran 14, 2021

Yazar

Yorumlar

Bir cevap veya yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.